jadyn57
jadyn57 jadyn57
  • 04-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells a bag of 5 oranges for $3.10. If Levi spent $2.48 on oranges, how many did he buy?

Respuesta :

almabaroraho2008
almabaroraho2008 almabaroraho2008
  • 04-09-2020

Answer:

Four

Step-by-step explanation:

1. $3.10 divide by 5 = $0.62

2. $0.62 multiply by 4 = $2.48

So Levi bought 4 oranges

Answer Link
rrertyuytr
rrertyuytr rrertyuytr
  • 13-05-2021

Answer:

4

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which of the following is not an intensive physical property?A magnetism,B boiling point,C thermal conductivity,D volume
The standard deviation is the average distance of each score in a distribution from the
There are 3 times elephants compared to giraffes in the safari. If there is a total of 88 elephants and giraffes,how many elephants are there in the safari?
i buy 4.50 yards of material at $4.47 what is the totoal cost of material
A blank is an organized collection of data in digital format that helps users to keep track of information
What is the noun clause, That we arrived just then was lucky.
How many possible values of ml exists for all sublevels where "n = 2"?
Depolarization involves a neuron becoming?
how is telling time related to the geographic grid
How does air pressure control expiration?