christychen2022 christychen2022
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Susie buys 1/2 lb of tomatoes for $1.99, what is the unit rate of the tomatoes?

Respuesta :

darianb8550 darianb8550
  • 01-10-2020

Answer:

im not sure i wish i can help but goodluck

Step-by-step explanation:

Answer Link
cdanie10
cdanie10 cdanie10
  • 01-10-2020

Answer:

0.502513 pounds per dollar

Step-by-step explanation:

divide 1/2 pound and 1.99 by 1.99 to get the answer

Answer Link

Otras preguntas

Why did populations soar between 1800 and 1900?
What is 38/50 as a decimal... and what is 28/50 as a decimal? PLEASE HELP ME !!!! i hate struggling with homework!
What are the 4 main products for southeast
What is bigger fraction, 5/6 or 6/7
What's another name for vital signs?
Write an equation for a non-vertical line that contains the point ( 2,-4 )
If the angles of a triangle are in ratio 2:3:7 find the measure of all the angles of the triangle
what is the prefix of enactment?
HOW TO FIND THE MISSING NUMERATOR IN ANY FRACTIONS LIKE 4/8=  ?/4
water in a pan over a radiator evaporates much faster than a water pan in a table ???? i need help ppl