animegirl72
animegirl72 animegirl72
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Paul bought 12.8 pounds of apples at the farmer’s market.
Each pound of apples cost $1.65. How much did the apples cost

Respuesta :

luluchic42
luluchic42 luluchic42
  • 01-10-2020

Answer:

The apples costed $21.12.

Step-by-step explanation:

Each pound cost $1.65 & Paul bought 12.8.

Multiply $12.8 by $1.65 and you get $21.12.

Answer Link

Otras preguntas

Which of these would be MOST associated with a governmental dictatorship and restrictions on personal liberties? A) Republic of Cuba B) United Mexican States C)
Colonial powers in the nineteenth century harmed their colonies by... a) creating an entrepreneurial class b) keeping wages low and taxes high c) allowing some
2/3 cup of oatmeal is needed to make 10 granola bars. how many such granola bars can be made with 20 cups of oatmeal? Kindly please provide step by step detai
Which of the following is not a power of the United States Congress? A. Levying and collecting taxes B. Establishing and paying for the armed forces C. Enforcin
What is the decimal for 123/1,000
President Clinton failed to bring about a change in A. gun control. B. health care. C. the minimum wage. D. access to college loans.
Which European country gained control of the Suez Canal, even though it did not finance or participate in its construction? A. Germany B. Belgium C. Netherlands
The volume of a liquid is x liters. When five-eighths of the liquid are poured into a container, the container is two-thirds full. What is the volume of the con
what is 7 7/8- 31/4 simplified
Which expression is equal to 54? A) 4+5(3+7) B) (4+7)+11 C) 5(4+10) or D 5(12-6)