wwesuperstar324 wwesuperstar324
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Sally's mom gave her $85 to buy books. She bought 9 books and had $13 left. How much did each book cost?​

Respuesta :

96073 96073
  • 01-10-2020

Answer:

each book cost $8

Step-by-step explanation:

85=9x+13

subtract 13 from both sides

72=9x

divide both sides by 9

8=x

Answer Link

Otras preguntas

What does imagery mean
Help please this I'd for geometry
Why did populations soar between 1800 and 1900?
how does.debate in the senate differ from debate in the house?
next term in sequence 61, 122, 244, 488
next term in sequence 61, 122, 244, 488
which is more acidic pH2, pH4 or pH6?
My daughter needs a synonym for tired and all the word she has is problem , story and banquet
Use trig to solve for x show work
sophia has 3 pink tulips and 3 white tulips. what fraction of sophias tulips are pink