kateangelina05 kateangelina05
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

Which bag of potatoes cost more per pound? How much more? 12 pound bag $6.96 25 pound bag $15.75

Respuesta :

milohakala
milohakala milohakala
  • 02-10-2020

Answer:

25lb bag

Step-by-step explanation:

$6.96 ÷ 12 = $0.58

$15.75 ÷ 25 = $0.63

The 25lb bag costs more per pound.

Answer Link

Otras preguntas

5(x-y)-5(y+x) pls help with this
A lens of focal length 10.0 cm forms an image 11.0 cm from the lens. What was the object distance? (Unit = cm) =
A company's stock was selling at $20 a share. A month later, it was selling at $26 a share. What is the percent gain?
why should i beleave god and if he is real is he really a good person i mean every time i pray my life gets worse
You buy 1.95 pounds of oranges and 1.65 pounds of apples. Oranges and apples sell for the same price per pound. The total​ cost, after using a 75¢​-off ​coupon,
Which sentence best states the main idea of this passage from Roosevelt's Four Freedoms speech?
What do all of the terms and people listed below have in common? Explain •bill of nights • Shays' Rebellion • James Madison •ratify •federalism • separation of
Solve for ggg: \dfrac{3}{16}=\left(-\dfrac{5}{4}\right)+g 16 3 ​ =(− 4 5 ​ )+g
Complete the table. f(x) = x2 + 5x + 4 + f(x) -4 -2 No 2
The proof reading mark means toa. start a new paragraphb. deletec. insertd. switch order