apullum06 apullum06
  • 01-10-2020
  • Mathematics
contestada

How many pounds of blueberries can you buy for $1.00 if 1 pound is $4.00

Respuesta :

wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 01-10-2020

Answer:

1/4 lbs

Step-by-step explanation:

We can use ratios to solve

1 lb               x lbs

------------- = -----------

4 dollars      1 dollar

Using cross products

1*1 = 4x

Divide each side by 4

1/4 = x

You can buy 1/4 of a lb for 1 dollar

Answer Link

Otras preguntas

Disscuss how a citizens responsibilities can protect others against human right violation
The process of getting information out of memory storage is called:
In the figure, the measure of arc DE = 124° and the measure of arc BC = 36°. The diagram is not drawn to scale. (picture attached below) What is the measure of
What is the interquartile range of this data?
SIGNIFICADO DE LA PALBRA SUSTANCIAS PURAS
Why is there only one kind of enzyme for each biochemical reaction?
Give the first four terms (a0, a1, a2, and a3) of the sequence and then the first four terms of the infinite series for an = . write the infinite series in sigm
Ethics are _____. a type of written code for an organization behavior accepted as "right" influences arising from changes in the characteristics of a population
What is the equation of the line that passes through the points (−2, 1) and (1, 10)? A.3x − y = −7 B.3x − y = −5 C.3x − y = 5 D. x + 3y = −5
When a problem is difficult to identify or define, it is most likely because it is