deadpoolwilson10121 deadpoolwilson10121
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Zeke has $40 for gas. Gasoline costs $2.45 per gallon.His truck runs 15 miles per gallon. How many miles can he go with his $40?

Respuesta :

jordank223 jordank223
  • 02-10-2020
$40/$2.45 = 16 gallons
15 x 16 = 240 miles
Answer Link
jeffkotnis
jeffkotnis jeffkotnis
  • 02-10-2020
16.3 x 15 = 244.5 miles approx.
Answer Link

Otras preguntas

What is matrix organization?
The angle of elevation to the top of a flagpole is 52. If the angle of elevation was measured 23 m from the center of the flagpole' base, what is its height to
BRAINLIEST y and x have a proportional relationship, and y = 7 when x = 2. What is the value of y when x = 5? Enter your answer in the box.
How did the Cold War lead to improved race relations in the United states
Who holds the highest power in a democracy? king president congress people
Read the excerpt below and answer the question. Romance Alley is, of course, a charming place … It’s a boom town, too … it really is a pretty place. Everything
the town of Lantana needs $14,000 for a new playground. Lantana elementary school raised $5,358, Lantana middle school raised $2,834 and Lantana high school rai
How did the relationship between the king and the french people change from 1789 to 1793?
How could you increase the potential energy of this apple
Before the U.S. invaded Grenada, it asked the Organization of Eastern Caribbean States to make a formal request for America's intervention. In a 125-word paragr