ethanstiil ethanstiil
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Lainey bought a set of 202020 markers for \$6$6dollar sign, 6.
What is the cost of 1 marker?

Respuesta :

Wolfyy
Wolfyy Wolfyy
  • 02-10-2020

Answer:

$0.30

Step-by-step explanation:

6 / 20

0.3

Best of Luck!

Answer Link
518520
518520 518520
  • 08-01-2022

Answer:

the cost of 1 marker is $0.30.

Step-by-step explanation:

the ratio of number of markers is 20:6

Let's find an equivalent ratio that shows the cost for 1 marker.

A ratio where one of the terms is 1 is called a unit rate. We can divide the number of markers by 20 to get to 1 marker.

markers  -> cost

$6÷20=$0.30

The cost of 1 marker is $0.30.

Answer Link

Otras preguntas

Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
A ball is thrown into the air with an upward velocity of 44 ft/s. Its height h in feet after t seconds is given by the function [tex]h=-16t ^{2} +44t+9[/tex]. W
What is a sound wave?
What is the value of 9P5? A. 45 B. 126 C. 15,120 D . 59,049 A cooking club has 12 members.How many ways can they select a president and vice presiden
When 70,000 is written as 7.0 10^{n} what is the value of n ? Can you please explain with some details?
For f(x)=3x+4, find f(2) and find x such that f(x)=17
What's the value of pi?
Prove identity tan 3x−tan 2x−tanx = tan 3xtan 2xtanx
Which decimal is equivalent to 3/8?
You are conducting an experiment with phosphorus and nitrogen being added to the soil of a growing plant. When the amount of added nitrogen is increased, the