laurentyus
laurentyus laurentyus
  • 02-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anne is shopping for notebooks. Which is a better buy: 3 for $3.29 or 2 for $2.89?

Respuesta :

alohacailin
alohacailin alohacailin
  • 02-10-2020

Answer:

3 for $3.29

Step-by-step explanation:

3.29/3=1.09

2.89/2=1.44

Hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

Which conclusion can be supported by the information in the text? A. The narrator is bored with life, and this influences his decision to let the stranger into
the somber mask drama club is putting on a pancake breakfast as a fundraiser. The number of pancakes depends on the number of cups of batter used. What quantity
A projectile of mass 100 kg is shot from the surface of Earth by means of a very powerful cannon. If the projectile reaches a height of 65,000 m above Earth's s
Express the given expanded numeral as a Hindu-Arabic numeral. (8x102) +(4x10)(2x1)
The best way to protect your family from carbon monoxide poisoning is to install a whole-house air ventilation system. True or False
What is the final temperature of a drink if the initial 1.10 kg of water is at a temperature of 23.2 degC and 0.0700 kg of ice at 0 degC is placed in it?
On a piece of paper, graph the system of equations. Y=x-2 y=x^2-6x+8
A water wave of wavelength 859 cm travels a distance of 64 m in a time of 14 s. What is the period of the wave, in units of seconds?
the sentence he wont ever go to practice is an example of what error​
important of discipline​