isabellagimnastic7
isabellagimnastic7 isabellagimnastic7
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Paula bought an Apple music subscription for a year. She paid $144. Paula wanted to find the price, p, of the subscription each month. She created the model shown to help find this price.

Respuesta :

ktahugs
ktahugs ktahugs
  • 03-10-2020
It’s $12 per month. I assume the equation (model) was 12x=144
Answer Link

Otras preguntas

how many 2/3 cup sugar bowls can be filled from 6 cups of sugar?
is 3 /47 a terminating or a repeating number
The cafertia line was so crowded that I was _________ past the desserts before I could take one
Which words in the sentence are direct objects? Choose all answers that are correct. We took the first exit and then the back road. a. road b. took c. back d
Which two groups benefited from the creation of affirmative action programs in the 1960s and 1970s? a. women and minorities b. union members and the poor c.
what is marble canyon known as today
Cuneiform is a. a Sumerian form of writing b. a Persian invention c. a Lydian invention d. an Egyptian form of writing
After 30 baseball games, A Rod had 25 hits . If after 100 games he had 80 hits, what is the average hits per baseball game.
Solve (12ds)/w=CD for w
Simplify the expression. –16 • 1/8 • 4 + 32 ÷ 2 a. –36 b. 24 c. 8 d. 12