fabricionaranjo09
fabricionaranjo09 fabricionaranjo09
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

the cost of 3 scarves is $65.25. what's the unit price?​

Respuesta :

SKJ926
SKJ926 SKJ926
  • 03-10-2020

Answer:

21.75

Step-by-step explanation:

65.25/3=21.75

Answer Link
wegnerkolmp2741o
wegnerkolmp2741o wegnerkolmp2741o
  • 03-10-2020

Answer:

$21.75 per scarf

Step-by-step explanation:

Take the total cost and divide by the number of scarves

65.25 /3

21.75

Each scarf costs 21.75

$21.75 per scarf

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following best explains why the Chinese rebuilt the Great Wall in the 1400s? A. to keep out invaders from the Japanese islands B. to keep out Mongo
a baseball team has home games on Thursday and Saturday. the two teams together earn $4746.50 for the team. Thursdays game generates $53.50 less than Saturday's
What weaknesses did ltaly have?
A board is cut into 10 equal pieces.how many pieces together represent 3/5 of the board?explain how you arrived at your answer.
How do you solve this two step equation 6=a/4+2
The sides of a triangle have lengths s, s + 4, and 3s. Which expression represents the perimeter of the triangle?
The American Revolution has been important in world history because it __________. A. the first communist revolution in history B. encouraged later revolutions
Why is a number raised to the zero power ALWAYS one and never any other number?
Why were Americans encouraged to grow their own food in victory gardens? To increase the amount of food that could be sold to other nations. To conserve resourc
How did children address their parents in colonial times?