lili9141978 lili9141978
  • 03-10-2020
  • Mathematics
contestada

Antonio is at the grocery store. His favorite mac and cheese costs $1.60 per box. There is a sale: Buy 4 boxes, save $1. How much will the mac and cheese cost if he buys 4 boxes?

Respuesta :

ARTiller97
ARTiller97 ARTiller97
  • 03-10-2020

Answer:

$5.40

Step-by-step explanation:

1.60 times 4 equals $6.40 and subtract the dollar off

Answer Link

Otras preguntas

The equation below shows the relationship between the temperature in degrees Celsius, C, and degrees Fahrenheit, F: F = 9 over 5 C + 32 Which of the following f
Which feature is a component of a database application? centralized data storage increased data duplication unlimited access to data unique data
are my state symbols correct?
Help!! Find missing value for each quadratic function
2 Which ordered pair is a solution of the equation 2x − y = 9? A. (-4,1) B. (-2,5) C. (5,1) D. (6,-3)
Translate this phrase into an algebraic expression. Four less than the product of 19 and a number Use the variable n to represent the unknown number.
How would I find this out
Betty says that 90% of 180 days in 200 days. Is her answer reasonable
Artist like Maya Lin make memorials to preserve an honor the memory of important people and events
A drug addiction will make— more important to you