bthompsonaz
bthompsonaz bthompsonaz
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

fruit costs $4/pound; granola bars are $1 each. You have a budget of $48. You need at least 10 granola bars.

Respuesta :

fdsasssd fdsasssd
  • 02-11-2020

buy 12 gronal bars and 9 pounds of fruit to use you money

48-12=36/4=9

Answer Link

Otras preguntas

10) Which of these BEST describes the attitudes of the citizens of Georgia on the eve of the Revolutionary War? Question 10 options: Georgians unanimously rejec
What did southerners call southern white republicans who supported congressional reconstruction? a. scalawags c. philanthropists b. carpetbaggers d. unionists?
What were two advantages England had in fighting a war in America? a) well-trained soldiers b) money and equipment c) British commanders were decisive, strikin
Which of the following is the correct way to write seventy million as a numeral? 7000,0000 70,00,00,00 700,00000 70,000,000
Which term refers to science that can be used to solve problems? A. Biology B. Physical science C. Basic science D. Applied science
Parallel structure is important in writing because it
What is the maintenance of a consistent internal environment (i.e., water and nutrient balance) for cells?
how might the spread of Islam have contributed to muslim success in trade
Read the passage from "The Raven and the First Men: The Beginnings of the Haida. Based on the passage, the Haida had values that
Which countries does the North European Plain run through? (choose all that apply) A. Belarus B. Bulgaria C.Croatia D.Macedonia E. Poland F.Albania