Allreija Allreija
  • 02-11-2020
  • Mathematics
contestada

The cost of 5 apples and 3 oranges is $2.18. 3 apples and 1 orange cost $1.02. Find the cost of each fruit.

Respuesta :

CheeseTheFox
CheeseTheFox CheeseTheFox
  • 03-11-2020
Apples cost $.22
Oranges cost $.36
Answer Link

Otras preguntas

List the domain and range of the relation. {(7. - 6), (4,4), (0, -6), (4,1) (7,6)}​
What is the defining quality of an organic compound? It must be comprised entirely of carbon and hydrogen atoms. It must be part of a living being. It must cont
The contains the computer's "brain," the central processing unit (CPU).
I think this is geography but can someone help PLEASE
NarStor, a computer disk drive manufacturer, claims that the median time until failure for their hard drives is more than 14,400 hours. You work for a consumer
1. Combine like terms: 4b + 75 = 983 2. Use the subtraction property of equality: 4b = 908 3. Use the division property of equality: b =
Read the following excerpt from "I Am a Native of North America," by Chief Dan George. Use this passage to answer the following questions. Choose the best answe
Complete each step in the following solution.
Explain why volume is an example of an extensive property and density an intensive property.​
24x - 22 = -4 (1 - 6x)