lele55
lele55 lele55
  • 01-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 32 oz are $6 how much would 1oz cost

Respuesta :

Neuron
Neuron Neuron
  • 01-10-2016
If you would like to know how much 1 oz costs, you can calculate this using the following steps:

32 oz ... $6
1 oz ... $x = ?

32 * x = 6 * 1
32 * x = 6 
x = 6 / 32
x = $0.1875

The correct result would be $0.1875.
Answer Link

Otras preguntas

Can anybody answer these questions. By the way the questions are seperated in different screenshots that i put.
need your guy's help.
A regular hexagonal prism has sides of 4 cm for the hexagonal bases and is 10 cm in height. Find its exact volume. Then, quickly find the exact volume of a regu
What is your honest opinion about online school?
PLEASE HElP ASAP 10 PTS, BRAINLEST ANSWERIndicate the equation of the given line in standard form. Show all of your work for full credit.The line containing the
complete the conversation with the correct forms of conocer or saber GILBERTO Oye, Susana, ¿tú (1) 1 of 9 conoces a mi amigo Pepe? SUSANA Sí, yo lo (2) 2 of 9
How did the invasion of the Goths affect the Western Roman Empire? A. They brought their horsemanship skills. B. They converted the Romans to Christianity. C. T
What specifics brought the global population increase from one point million to two point billion between 1913 in 1950
(MC)This cartoon, which depicts industrialists including Vanderbilt and Gould, was published in a German American newspaper in the late 1800s. The title reads "
Can someone help me with these problems S and T