anomonusmn anomonusmn
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Abby bought an 8 pound bag of doog food for $7.40. How much does the bag cost per pound? (round to the nearest hundreth)

Respuesta :

cshayes8
cshayes8 cshayes8
  • 03-11-2020

Answer:

a

Step-by-step explanation:

Answer Link
twindells
twindells twindells
  • 03-11-2020

Answer:

0.92 per pound

Step-by-step explanation:

if you divide 7.40 from 8 it is 0.925. and if you multiply 0.925 by 8 it will give you 7.4. hope this helps.

Answer Link

Otras preguntas

The female reproductive system produces a reproductive cell called a(n)
What price should a retailer place on an item that costs him $6.95, if he wants a markup of 33%? $
What long term changes took place because of the berlin wall?
Is y=(-2)* an exponential function? (*=x)
What is some information about the Afrikaans language?
How did Koreans react to Japanese rule? A)They reacted with indifference to the change. B)They welcomed Japan as a superior state. C)They used violence against
Derek reads at a rate of25 words per minute. If he reads constantly until he is finished, how long with it take him to read a 225 word article?
"two-year-old maya is building a block tower. her father begins by pointing to where each block needs to go as maya piles them up. as maya's competence with the
PLEASEE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPPP!!!!!!!!!!!!!!!!! Which is an effect of a loss of knee cartilage? a reduced joint lubrication and increased difficulty of move
Using five or more complete sentences, explain social protections and their purpose. Identify at least three European countries that use social protections. HEL