MARIOISGAY
MARIOISGAY MARIOISGAY
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Shana bought 6.2 pounds of pecans and paid $56.00. About how much per pound did the pecans cost?
$5.00
$6.00
$8.00
$10.00

Respuesta :

diamondbrett55
diamondbrett55 diamondbrett55
  • 03-11-2020
Answer: $10.00
Explanation: round 6.2 down to 6, and round $56.00 up to $60.00 and then see which answer choice fits. 10 multiplied by 6 is 60 which would mean about 1 pound of pecans costs $10.00
Answer Link
ruralsteam184
ruralsteam184 ruralsteam184
  • 13-11-2020

Answer:

The correct answer is D

Answer Link

Otras preguntas

A definition for cyber bullying
write 540 as a product of prime numbers
what is the first 12 numbers in pi?
What is sociocultural ?
Can someone help me with this whole page? Hurry it's due Monday!
what are the next three numbers in this pattern 1,2,3,5,8
How were chariot drivers protected in the Circus Maximus
During a recent winter, the ratio of deer to foxes was 7 to 3 in a town. If there was 210 foxes in the town, what was the number of deer in the town?
a rectangle has an area of 30 square meters and a perimeter of 34 meters. what are the dimensions of the rectangle?
what does imperialism mean?