tayvenkram08 tayvenkram08
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Given that the expression “p dollars for every q items” describes a unit price, which statement must be true?
p = 1
p = q
q = 1
pq = 1

Respuesta :

marymarthens2 marymarthens2
  • 12-07-2022

Answer:

p=q

Step-by-step explanation:

for example if your paying 2 dollars for every 1 item the ratio would be 2:1

Answer Link

Otras preguntas

Expand the polynomial: ax(2x-3a)-x(ax+5a^2)
does this figure have symmetry?
These are pairs of guide words that would appear at the top of the left and right pages in a dictionary. Use the drop-down menus to pick the word that is found
Evelyn bought snacks for her team's practice. She bought a bag of chips for $2.99 and a 20-pack of juice bottles. The total cost before tax was $36.39. Write an
not enough INFO sss aa sas​
i need this done before 11:59 please help !
This State is famous for the tea grown on the slopes of the hill. Beautiful hill station Darjeeling is situated in this state​
How did European countries use their Pacific Island colonies?
If n(a)=4, n(B)=2. Find the total number of relation that exists between A and B​
a primary source is a source created about an event by someone who was there true or false​