wufungnan wufungnan
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Jelly beans cost $15.98 for a 2 kg bag. At this rate, how much would 7 kg cost

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-11-2020

Answer:

lets see every 2kg bag its 15.98 so every 4kg its 31.96 and for every 6kg its 47.94 so if every 1kg its 7.99 so add 47.94 + 7.99 you get 55.93

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Solve the system of equations and choose the correct answer from the list of options. x – y = 7 y = 3x + 12
why did federalist want to ratify the constitution?
One major objective of Western Europe was the need for what? -Reparations for Beligum and France to repair the damage done to their countries. -France allowi
As a sound wave travels from liquid water into ice, its wavelength would
Colin drew the floor plan of his bedroom shown below. What is the area of his bedroom in square feet?
How does limiting factors -such as space, light, and food- affect a population?
Which of these contributed to the union victory in the civil war?
What form of energy given off by nuclear fission is used in a power plant?
electric energy is generated at a nuclear power plant using which type of nuclear reaction
ART HELP PLEASE? I WILL GIVE BRANNILEST IF RIGHT. In what state were the colossal head sculptures found in Mesoamerica? a. They were discovered vandalized and