averies2673974 averies2673974
  • 03-11-2020
  • Mathematics
contestada

Please help I'll give brainliest

Please help Ill give brainliest class=

Respuesta :

amanjotkaur788
amanjotkaur788 amanjotkaur788
  • 03-11-2020

Answer:

b

Step-by-step explanation:

Answer Link
sqdancefan
sqdancefan sqdancefan
  • 03-11-2020

9514 1404 393

Answer:

  b.  The cost of orange juice is $3 per jug.

Step-by-step explanation:

A "unit rate" is a rate that is "per <single item>" The rates given are per the following numbers of items:

  a: 3

  b: 1 . . . a unit rate

  c: 10

  d: 2 (dozen) or 24 (single roses)

The rate of selection B is the only unit rate.

Answer Link

Otras preguntas

if a square has an area of 225 square feet what is the length of each side
If you divide the mass of a substance by its volume, can you can find its density?
Lizzy bought 4 bags of apples at the store. Her mom gave her 8 more apples. Now Lizzy has 36 apples. How many apples were in each bag?
How often does oxygen cycle through the atmosphere?
a defensive tackle picks up the 0.5kg football to a height of 0.8m in 0.25s .... 1.calculate the work done 2.calculate the power generated
0.2(x+50)-6=0.4(3x+20)
What is 1\2 - 3\11 simplified?
What temperature is 23 degrees above freezing in fahrenheit
What is 5/12 divided by 3/16 as a fraction?
A body cell is in the longest stage of its life cycle. The cell grows, synthesizing proteins and increasing in size. Eventually, the cell will grow too large to