shopkinlover1208 shopkinlover1208
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

write and evaluate an expression for the problem music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

Respuesta :

iydelgadillo iydelgadillo
  • 01-12-2020
120 just multiply 20 times 6
Answer Link
hannah1217
hannah1217 hannah1217
  • 01-12-2020
do 20 x 6, and that will equal 120 :)
Answer Link

Otras preguntas

Which of the following terms and principle of the US Constitution follows the concept that the will of the people should govern society; this is embodied in the
How do you find the median of 15,8,19,21,18,17 ? Thanks
What was the result of the battle of Tippacanoe
Two students were given the expression shown. They were asked to take a common factor out of two of the terms. Use the drop-down menus to complete the statemen
Simplify 2(-2-4p)+2(-2p-1) please​
Evaluate each expression for x=-2 and y = 3 3x-2y+xy =
What is the combined area of the two bases of the following cylinder? 200.96 in.2 401.92 in.2 100.48 in.2 50.24 in.2
How many numbers have absolute value of 3
Henry Olcott saw the need to unite this religion's teachings.
1) Will the leaves of the plant wilt after one month? Give a reason.2) Predict what will happen to the plant after three month. Why?​