SweetSaturn
SweetSaturn SweetSaturn
  • 01-12-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit rate for each question.
1. David drove 135 miles in 3 hours.
2. Three medium apples have about 285 calories.
3. A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.

Respuesta :

baseballfool77777
baseballfool77777 baseballfool77777
  • 01-12-2020

Answer:

1. 135/3=45       45mph

2. 285/3=95           95 calories per apple

3. 13/5.99=2.17       $2.17 per ounce

Answer Link
nellannylaj
nellannylaj nellannylaj
  • 01-12-2020
135/3=
285/3=
5.99/13=
Answer Link

Otras preguntas

What is the next number? 2 7 8 3 12 9
what can be found in the computer tower
What often happened to African residents of regions that became Rich due to exports of local natural resources?
Order from least to greatest 0.4,5/8,38%
Combine like terms: 3t + 5 (3 + t) - 2t - 4
Which economic activities are most productive in the Tropical North? Choose exactly two answers that are correct. A. fossil fuel industry B. farming C. fishing
10 sentences using AR verbs
each of 7 kittens, weighs less than 3.5 ounces. Find all the possible values of the combines weights of the kittens
For what act is Cardinal Robert of Geneva remembered?
To combine a range of cells into one large cell, you should highlight the cells and choose a. Decrease Indent. b. Wrap Text. c. Merge Cells. d. Increase Ind