AlyssaAguilar1415 AlyssaAguilar1415
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

A store sells a pack of 50 widgets for $2, a pack of 120 widgets for $6, and a pack of 200 widgets for $9. Which is the best buy?

Respuesta :

braydondean919
braydondean919 braydondean919
  • 02-12-2020

Answer:

The first 50 widgets for $2

Step-by-step explanation:

50/2=25

120/6=20

200/9=22.22 repeating

Answer Link

Otras preguntas

yanıt yayınları, 8. sınıf 20 dakikada türkçe soru bankası cevap anahtarı
Calculate 48 ÷ 3.01. Use the correct number of significant digits in the answer.
Hello,...I need help, please..​
sam buys 3 pounds of apples for $6. what is the unit rate
find the quotient of 15÷3 from the sum of 33 and 7​
If you are in college and lack time to complete tasks do you expect to perform at a top level when taking courses.
Two into minus two cubed
Does anyone know how to do the question attached? The topic is on surds.
Simplify the expression (x12)3
If 5 articles cost Rs 1750, how many more articles can be bought with Rs 2800 ?​