tpfry2zqqp tpfry2zqqp
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

If you spend 3$ on 6 apples,what is the unit rate (in dollars) per apple?

Respuesta :

Ehkulay Ehkulay
  • 02-12-2020

Answer

2 apples per $1

Step-by-step explanation:

because 6 apples cost $3, so take 6 divided by 3 so you get 2 apples per dollar

Answer Link
Leahcarter
Leahcarter Leahcarter
  • 02-12-2020
$Ok so there is $6 per apple
Answer Link

Otras preguntas

Leslie set up a fruit stand to sell some of her crop of oranges. The first person who came by bought 1/3 of her oranges. The second person bought 4 oranges. The
The function f(x) = 2x2 + 3x + 5, when evaluated, gives a value of 19. What is the function’s input value?
How does the teacher manage transitions between periods and the time before and after break times?
7. Write the equation -3x +2y = 7 in slope-intercept form.
1.A solution has a volume of 2500 mL. How many liters is this? 2. Convert 50 g of calcium carbonate, CaCO3, into moles. 3. A solution contains 0.42 moles of sol
Write in the form ( x + p ) ^2 + q x^ 2 − 10 x
Which of the following would cause the greatest increase in gravitational force between two objects? OA. Reducing the mass of one object by half OB. Doubling th
Two hoses A and B together fill a swimming pool in two hours. A does it by herself in three hours less than B. Calculate how many hours it takes each to fill th
Who Came To The Edge Of The Danube River?a) Franks b) Gothsc) Romansd) Hunse) VandalsBest Answer Would Be Marked As Brainliest
Need help with my question