Brydog1215 Brydog1215
  • 02-12-2020
  • Mathematics
contestada

Karen owns a seafood restaurant orders trout from an online retailer each pound trout cost $28 and the company charges a four dollar fee for shipping the order however if Karen orders 10 or more pounds the trout cost only $22 per pound but the shipping fee is eight dollars which Price

Respuesta :

Andrafonia
Andrafonia Andrafonia
  • 02-12-2020

Answer:

228

Step-by-step explanation:

22*10-220

220+8=228

Answer Link

Otras preguntas

Treatment of an illness can include: a. staying home b. getting lots of rest c. drinking plenty of fluids d. all of these
what is 3x^4+2x^3-5x^2-4 divided by x+2?
It costs $2.99 for a dozen bagels at the local bakery. What is the unit rate per bagel?
I don't get it plz help
Symbolism in literature is characterized by _____.
whats does slope mean
A prescription drug advertisement uses a famous surgeon to tell the audience that this drug saves lives. What propaganda technique is being employed in this adv
what event in 1911 focused attention on the need to protect factory workers
How do you write 48% as a fraction, mixed number, or whole number in simplest form?
Pablo has $4,200 to invest for college. Pablo's goal is to have $5,000 after 4 years. Is this possible if he invests with a rate of return of 6%?