danielle5212 danielle5212
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Alexa bought 25 pounds of turkey for $26.25. What is the cost per
pound?

Respuesta :

harrinol harrinol
  • 03-12-2020

Answer:

$1.05 Per Pound

Step-by-step explanation:

Answer Link
tiiara
tiiara tiiara
  • 03-12-2020

Answer: $1.05/pound

Step-by-step explanation:

$26.25 / 25 = $1.05

Answer Link

Otras preguntas

The lack of women and minorities in senior management positions can be explained by
The benefits of social responsibility often include
Emboldened by the election of president ulysses grant, who supported the congressional reconstruction agenda, congress passed the fifteenth amendment that
Describe the possible effects of volunteer bias on the outcome of studies.
14. Find the coordinates of the circumcenter for ∆DEF with coordinates D(1,1) E (7,1) and F(1,5). Show your work.
In the Declaration of Independence, who (specifically, name the person) do the Colonists blame in the for the problems the Colonies are having with Britain? How
The formula A=p+prt, gives the amount, A, in an account when p dollars are invested at a rate of simple interests, r, for t years. Solve this formula for t.
When the manager of a local restaurant sets goals and then develops a blueprint for how to achieve them, she is?
help? Multi-Step Equations - Fractions. Solve the Equation.PLEASE DO IT STEP BY STEP (visual)
Help !!!!!!Estimate the number of times your heart beats in a day?