Thuhuyen4111
Thuhuyen4111 Thuhuyen4111
  • 03-12-2020
  • Mathematics
contestada

Help me plzzzz!!!!!

Help me plzzzz class=

Respuesta :

ursodumbsmh
ursodumbsmh ursodumbsmh
  • 03-12-2020
Store A is cheaper than B
The way to solve is pretty simple for B.
You have to divide the cost by the number of tubes.
So in this case:
9/3=3
15/5=3
21/7=3
See the pattern?
So the cost per lip gloss is $3.
Now for Store A:
Just divide 5.50/2
The answer is 2.75
Compare both numbers


2.75<3.00
So, store A is cheaper.
Answer Link

Otras preguntas

jog is that a sentence or fragment
in what ways did Confucianism limit the growth of Chinese societies​
Which of the following accurately describes the function of motor neurons? A. Carry automatic nerve signals to organs like the heart B. Conduct informa
A bookstore has a sale: Jen wants to buy four books: for $10.00, for $12.00, for $15.00, and for $20.00. What is the smallest she could pay for these books duri
The Philadelphia Police Department regularly stations police officers outside of nuisance bars towards the end of Philadelphia Eagles games to respond to instan
This image shows a W-2 form. Which best describes the purpose of this document?
outline 4 factors that can affect the productivity of work place​
The function p(x) = - 2(x-9)2 + 100 is used to determines the profit on T-shirts sold for x dollars. What would the profit from sales be if the proce of the T-s
Determina el área de la circunferencia en el que se ha inscrito un hexágono de 10 cm de lado
I don’t know how to do this