82hq584s5k 82hq584s5k
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3 boxes of envelopes and 4 boxes of notebook paper is $13.25. Two boxes of envelopes and 6 boxes
of notebook paper cost $17. Find the cost of each. 8.
(Need step by step please!)

Respuesta :

saniahnicole91994
saniahnicole91994 saniahnicole91994
  • 01-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

E for Envelopes

N for Notebook Paper

3E + 4N = $13.25

2E + 6N = $17

N = $2.45

E = $1.15

Answer Link

Otras preguntas

How did inventors and labor unions during the Gilded age improve our standard of living today?
the Sanchez family is going on vacation with a drive for 3 hours at the speed limit of 65 miles how many miles will it travel
How do the atoms of a molecule stay together? a. chemical bonds b. magnetic force c. attraction of electrons and neutrons d. through physical changes
the United States government can be described by all of the following EXCEPT which one
What times what equals 15
Which of the following is not true about the evolution of biomes?
Archaeologists believe Vinland was located on what continent?
The mass of an electron is approximately 9 × 10^-28 grams, while the mass of a neutron is approximately 2 × 10^-24 grams. Which of the following is true? The m
620 + 107 round estimate the sum
how to multiply 396×37