p3kl4dybug
p3kl4dybug p3kl4dybug
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

It costs $15 for one surfing lesson and $25 per day to rent a surfboard. Write an expression for the total cost of one lesson and renting a surfboard for y days.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-02-2021

Answer:

15 + (25*y). y is the amount of days.

Answer Link

Otras preguntas

A line passes through the point(4,-1) and (2,3). What is the slope of the line
How to find components of a vector given magnitude and angle?
Is 3/47 a rational number
A cell is in _____ when solute concentrations inside and outside the cell are equal. diffusion equilibrium concentration solution
Efficiently scheduling material and labor is an example of ________________ decisions
There are 640 students at Smith middle school and 65% of them study a world language how many of the students do not study a world language
What do migration routes of homo sapiens reveal about their survival skills and ability to adapt?
PLEASE HURRY!!!! 30 POINTS Which expression is equivalent to 4(3−6x)+x ? −11x −5x+12 37x −23x+12
Which of Georgia's American Indians first began farming on a large scale
To maintain good balance in a horizontal relationship, you must A. let your boss take all the credit for the accomplishments of the team. B. work pr