lizzyurias23
lizzyurias23 lizzyurias23
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the better buy on potatoes?
3 lbs. for $.90
5 lbs. for $1.60

Respuesta :

noahc808
noahc808 noahc808
  • 01-02-2021

Answer:

3 pounds for 90 cents.

Step-by-step explanation:

The 5 pound bag costs 32 cents a pound

The 3 pound bag is 30 cents a pound

Answer Link

Otras preguntas

Find the equation of the​ line, in​ lope-intercept form, containing the point ( 5,2. 2) and (9,2. 6)
How would you investigate the effect of temperature on photosynthesis? outline the steps of a practical investigation.
Which of these statements describe the goals of the lewis and clark expedition? check all of the boxes that apply. to explore the louisiana territory to find t
PLEASE I NEED HELP!!!! I AM GIVING 10 POINTS!!!!! Explain the complex links between sociology and your experiences and broader institutional forces (family, edu
what are the benfits of space travel
what are the benfits of space travel
What is x when x=2-4+5
During the renaissance, people began to questionreligious ideassecular ideasclassical ideasscholarly ideas.
A set of multiple symbolic behaviors that occur in a fixed sequence and tend to be repeated is called a ________.
Biodiesel—a fuel comprising long-chain fatty acid methyl esters (FAMEs) derived from vegetable oils or animal fats, designated B100 and meeting standard require