jxjdjdjdjcjcjfj7 jxjdjdjdjcjcjfj7
  • 01-02-2021
  • Mathematics
contestada

8 oranges cost $.78. How much will he spend to buy 40 oranges

Respuesta :

xXReviveXx
xXReviveXx xXReviveXx
  • 01-02-2021

Answer:

$3.90

Step-by-step explanation:

To get from 8 to 40, you multiply by 40/8, so you have to do the same to $.78. .78 * 40/8 is equal to 3.9, which would be $3.90.

Answer Link

Otras preguntas

Why do you think congress established a court system that allowed appeals to be made to a higher court?
What is the difference of: (-3.4x+4.7)-(3+2.9x)
When a juvenile is charged with a crime, he/sheA)cannot be assigned a lawyer.B)cannot have a parent present.C)does not have to be photographed.D)does not have
Which interpretation of the poem sees the poem in a primarily positive light? A) George Gray is an example of how one can waste one's life and not realize it un
Six less than seven times a number is equal to-12
this system of canals was a type of blank
What is indirect characterization? Question 3 options: When a character indirectly says something to another character to begin the conflict of the narrative.
The study of Escherichia coli (E.coli) led to new experimental designs for studying operons Which experimental design did the scientists use?
According to the report why did federal efforts conflict with state efforts to respond to hurricane Katrina?
which combination of temperature and pressure correctly describes standard temperature and pressure, STP? A) 0 degrees C and 101 kPa B) 1 degrees C and 0 kPa C)