satribe358 satribe358
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Music lessons cost $20 per week. How much do 6 weeks of lessons cost?

An expression is


The cost is $
Also what is an expression

Respuesta :

Naseeem88
Naseeem88 Naseeem88
  • 02-02-2021

Answer:

6 weeks will cost $120

Step-by-step explanation:

Expression: 20x

x represents the amount of weeks

20(6) = 120

Answer Link

Otras preguntas

Name the process that happen when water vapor condenses and returns back to the Earth’s surface. And name the instrument that measures rain.
There are two main kinds of winter storms involving snow. A large amount of falling snow is called a snowstorm. Then, there is the blizzard. A blizzard is a ver
Pls someone help. I've asked so many times but everyone is joking and sending links that are confusing. Pls help. Please no links.​
How many quarters are there in 7 3/4
Russia then formed an alliance-who did they form it with and what was it called?
What is a genre of a book
Which shapes are similar?
What is Quidditch? In the Harry Potter first book
Zoey went to the store to buy some cherries. The price per pound of the cherries is $7.25 per pound and she has a coupon for $4.75 off the final amount. With th
solve?????????????????