Brooklynnromita Brooklynnromita
  • 02-02-2021
  • Mathematics
contestada

Alan bought a package of 6 socks for $8.99. Brittney bought a package of 12 socks for $16.25. which was the better buy? explain

Respuesta :

ezwin224 ezwin224
  • 02-02-2021

Answer:

12 socks for $16.25.

Step-by-step explanation:

divide 8.99 by 6 you get 1.49.

divide 16.25 by 12 you get 1.35.

clearly, the second one is cheaper.

Answer Link
claraiscool63
claraiscool63 claraiscool63
  • 02-02-2021

Answer:

Brittney’s was the better buy.

Step-by-step explanation:

The first option was 1.49 per unit and the second was 1.35 per unit.

Answer Link

Otras preguntas

the some of two consecutive even integers is 170. find the two integers.
Find y when x=9 if y varies directly as the square of x, and y=100 when x=5.
A molecule of common table salt, or nacl, is the result of _____ bond forming between a sodium (na) atom and a chlorine (cl) atom.
Name 3 duties of the Ohio Secretary of State
Can someone help me please if you know this please I will appreciate it
Which of the following describes the correct process for solving the equation 3x + 6 = 21 and arrives at the correct solution? Divide both sides by 6 and then a
Identify the rate that does not belong with the other three. Justify your response4.5 feet per second 112.5 in 25 seconds 86.4 feet in 18 seconds54 feet in 13 s
if the measure of arc GH = 110 and the measure of arc EF =55 calculate m angleGDH
Can someone check this please
A scuba diver is swimming 15 feet below the water’s surface. The diver swims up slowly at 0.5 feet per second for 4 seconds; and then stops to look at an eel. F