splatview
splatview splatview
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

One pound of tomatoes costs $1.59. How much do 5 pounds of tomatoes cost?

Respuesta :

roblerojennifer513
roblerojennifer513 roblerojennifer513
  • 03-02-2021

Answer:

$7.95

Step-by-step explanation:

1.69 x 5 = 7.95

Answer Link
mayaaam09
mayaaam09 mayaaam09
  • 03-02-2021

Answer:

Step-by-step explanation:

when you multiply $1.59 by 5 you get $7.95

so for 5 pounds, it would cost you 7.95$

Answer Link

Otras preguntas

why do you use cubic units and not square units to find the volume of solid figures?
what would happen if the chromosome number were not reduced before sexual reproduction?
Name the two lines and the transversal that form each pair of angles
written in simplest form, the expression (x^2)(y^2)-9 over 3-xy is equivalent to 1. -1 2. 1 over 3+xy 3. -(3+xy) 4. 3+xy Please show work
1. Compare the location of electrons in an atom based on Bohr's theory with the location of electrons in an atom based on the current atomic theory. 2. Rutherf
Please I really need help!equivalent fraction of 1/50 with a denominator of 100 and convert these fractions to decimals. Also these ones: 1/20 1/25 3/10 7/10 2/
a bicyclist rides 1/5 mile in 1/65 hour. Write this rate as a unit rate
Recently in the United States, there were about 300,000,000 cell phone users. That same year there were about 5.7x10^9 cell phone users worldwide. About how man
how do i persuade students to enter the school talent show? i have to write it as an article in the school magazine.
6 metres cost 3.00. what is the cost of 1 metre?