26aubryannahanna 26aubryannahanna
  • 03-02-2021
  • Mathematics
contestada

an expression for the cost of one egg 24y+36

Respuesta :

Ingridpineda1717
Ingridpineda1717 Ingridpineda1717
  • 03-02-2021
12 (2y+3)


Explination
12 times 2 is 24 =24y
and 12 times 3 is 36





Answer Link

Otras preguntas

In the digestive system, food that has been completely processed is found __________.
Twice x is 5” to an equation
Explain what the Jim Crow laws were.
Justin Chan bought a Scion car for a price of $8,200, putting down $800 and financing the remainder with 60 monthly payments of $179.99.
A truck that cost $36,000 and on which $30,000 of accumulated depreciation has been recorded was disposed of for $5,000 cash. the entry to record this event inc
Juan's wife brought him to the emergency room because juan could not remember his name, the names of his family members, where he worked, or any other personal
Explain what the Jim Crow laws were.
find the area of a parallelogram if the two sides measure 24.3 inches and 31.9 inches and the shorter diagonal is 36.4 inches
Why is it important for a future Medical Administrative Assistant to understand of basic accounting and banking procedures?
Which of the following rhetorical devices is unique to speaking? A. Establishing a main idea or message B. Organizing your thoughts into a logical sequenc