jvance78 jvance78
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Ryan bought six drinks for
$18. How much does one
drink cost?

Respuesta :

natocmark natocmark
  • 04-02-2021

Answer: each drink is $3

Step-by-step explanation:

18$/6 bottles= 3$ each

Answer Link
jennabean868
jennabean868 jennabean868
  • 04-02-2021

Answer: $3

Step-by-step explanation:

You divide 18 by 6

Answer Link

Otras preguntas

Jocelyn has 400 pounds of chemical A that she must react with 200 pounds of chemical B to create chemical C for use in an industrial manufacturing process. How
Write an equation for the line perpendicular to y = 2x – 5 that contains (–9, 6)
A student who attributes his failure to get into a graduate school as due to the fact that he was sick on the day of his interview has a(n) _____ explanatory st
Solve for x: -2(x-3/5)=3/4
Familial loyalty is more important than civil obedience. Based on the thematic statement above, what did the ancient Greeks value?
The graph shows the altitude of a bird overtime. What is the slope of the line and what does it mean in this situation? •The slope is -500. This means that the
If the prefix post- means “after,” what does postpone mean? to hold after to drive after to place after to send after HELP!!!!!! HELP!!!!!
A comma should not be used to __________.
Calculate the number of molecules in 9.00 moles H2S.
Why does Dante refer to Minos and other allusions from mythology? How does it add to Inferno? Your answer should be at least one hundred words.