csavoy17 csavoy17
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Megan wants to build a bird feeder she buys 8 1/2 feet long the cost of the wooden board is 2.50$ per foot what is the cost in dollars of the wooden board

Respuesta :

tavonscjones
tavonscjones tavonscjones
  • 04-02-2021

Answer:

21.25

Step-by-step explanation:

so what I did was i x 8 and 1/2 by 2.50

Answer Link

Otras preguntas

About the earth in french
Which state must be supplied with the most energy to turn into a gas?
On the periodic table, each element has a unique name and formula? True or false?
What is a reason that these data may be unreliable? It is information that is too old to be considered factual. It was found on the American Cancer Society web
Ronald states that the number 1/11 is not rational because, when converted into a decimal, it does not terminate. Nathaniel says it is rational because it is a
Respiration involves the release of energy due to the breakdown of large polymers. What type of a reaction is respiration?
where is crust neither formed or destroyed
Why were Japanese Americans in Hawaii not forced to go to internment camps?
How do you simplify 24/44
write 4/9 5/9 ratio in simplest form