1002759
1002759 1002759
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Which is the best unit rate?


16 oz for 3.30 dollars or 64 oz for 8.60 dollars

Respuesta :

RyanZhu789 RyanZhu789
  • 04-02-2021

Answer:

64oz for $8.60

PLZ MARK AS BRAINLIEST

64 = 16(4)

8.60/4 = $2.15

Answer Link
Acedman190
Acedman190 Acedman190
  • 04-02-2021

Answer:

The 64 oz for 8.60 is better.

Step-by-step explanation:

If you buy the 16 oz 4 times to get 64 oz worth of it, it will cost you 13.2 dollars for 64 oz instead of 8.60 dollars.

Answer Link

Otras preguntas

Help me please i need it
What is one way the spread of books and literacy changed human civilization forever?
How many inches in a full step?
Factor the expression completely. 21x^4+70x
Is square root of 400 not a real number ?
please help me solve for x​
I need help asap :):):)
The diagram below shows the forces acting on a box. Describe the motion of the box. Calculate all forces
order from greatest to least 10 over 50) 5 over 10) 2 over 6)
Please help me with the questions?