arelygarcia2
arelygarcia2 arelygarcia2
  • 04-02-2021
  • Mathematics
contestada

Shawna needs a new bed pillow. One store
was selling TWO pillows for $19.00. How
much would Shawna pay for ONE pillow?

Respuesta :

fionachambers89
fionachambers89 fionachambers89
  • 04-02-2021

Answer:

$9.5

Step-by-step explanation:

All you have to do is divide 19 by 2 to get the cost of one pillow. I hope this helps :)

Answer Link
MESSUTUDIENICE MESSUTUDIENICE
  • 04-02-2021

Answer:

$9.50

Step-by-step explanation:

P is Pillows

2P=$19.00

divide by 2 in both sides

P=$9.50

so 1 pillow costs $9.50

Answer Link

Otras preguntas

maple street is 3 times as long as pine street . how long is pine street? maple street length 21
Use the pubic hunting menu to visit the public hunting page. What resources must a hunter use to have the correct WMA regulations
if Johnny has 800 socks and John has 1000 more socks then Johnny how many socks do John has
I need to know everything there is i am not bright
What are the three primary levels of jurisdiction in the United States? (Select all that apply.) federal state local county region
Maria's dog weighs 6 times as uch as her rabbit. Together the pets weight 56 pounds. What does Marias dog weigh? How did you figure this out?
The Articles of Confederation gave Congress the power to: A. tax the states. B. regulate currency. C. override state laws. D. admit new states into the
Choose the answer that best describes the sentence. 1. la clase _____ (hablar) de la tarea. 1. habla 2. hablamos 3. hablo 4. hablais 2. mi amigo _____ (mira
900% as a decimal and mixed number
900%as a fracton and mixed number