ognathanrivers111111 ognathanrivers111111
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Find the Unit Rate: $2.40 for 8 oranges

Respuesta :

Loganthestudent Loganthestudent
  • 01-03-2021

Answer:

30 cents per orange

Step-by-step explanation:

$2.40 ÷ 8 = 30 cents

Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

30 Cents per orange

Step-by-step explanation:

so 2.40/8 to x/1

it will then be 2.40x1 and 8x.

we divide 2.40 by 8 to get x by itself.

Then x = .3 so 30 cents. <3

Answer Link

Otras preguntas

Reasoning The spinner is divided into eight equal parts. Find the theoretical probability of landing on the given section(s) of the spinner. Use pencil and pape
Help someone help me please
Please help meee, I'll give brainliest ♥
(What are the benefits of having an organized blnder and planner with all academic materials? ) 5 good reason you should have a organized binder and a school p
According to the Laws of Conservation Matter Atoms are not
What is f(1)? PLEASE I NEED HELP
1 What incident occurred on May 1, 1960 that "heated" up the Cold War?
What is Anne's opinion of Mr. van Daan?
___________ currents are most often used in the wiring of new buildings and homes, while _____________ currents are the type stored in batteries and fuel cells.
Write an expression that shows the multiplication of a two digit number between 1 and 10 and another two digit number between 1 and 10 (different from the first