Seudónimo Seudónimo
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better deal per
ounce--a 16-oz bag of
M&Ms that costs $3.20, or a
2-oz bag of M&Ms that costs
$0.50?

Respuesta :

trini10kal
trini10kal trini10kal
  • 01-03-2021

Answer:

$0.25

Step-by-step explanation:

2-0z bag of M&Ms costing $0.50 is better, because

0.50/2 = $0.25

Answer Link

Otras preguntas

~pls help~ the term "hachure lines" refers to what? a) terrian that is easy to cross b) a marking used to indicate a decrease in elevation c) a profile drawing
A marker is 0.13 what is the length in millimeters
Long summary of Arrow of Destiny
The range of all real numbers x such that 2x − 5 < 7 and 4x + 10 > 6 is a. (-1,6) b. (-infinity, infinity) c. an empty set d. (6,-1) There's two answ
Is MNL ≅ QNL? Why or why not? A. Yes, they are congruent by either ASA or AAS. B. Yes, they are both right triangles. C. No, M is not congruent to NLQ. D. No, t
The artistic medium for which Hannah Senesh is known is _____. A.literature B.music C.painting
A large washer has an outer radius of 10mm and a hole with a diameter of 14mm. What is the area of the top surface of the washer?
Which sentence is written correctly? A. Greg said they would give the drummer “one last chance;” I think they should look for a new drummer. B. Greg said
The formal essay _____. A.follows a thesis B.is light and humorous C.is serious in tone D.is mainly informative E.has a structured organization F.is personal It
eating sweet potato provides energy for human metabolic process. the original source of this enerfy is the energy