jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Who the main character in Condenced milk
Solve the inequality for x in terms of a. Ax - 8 less than or equal to 12
Write the equation for the circle with center at (-8,-6) and radius of 10 (x•8)2 + (y + 5)2 - 10 (x+8)2 + (y + 6) 2 - 100 (4-8)2 + (y - 6)2 -100 d
Functionalist theories of deviance: a. believe that punishment of deviance is dysfunctional because it prevents the deviance that is necessary for society. b. f
can someone do this for me asp for 50 points choose from one of the following topics for your newsletter: Science project Science report State report Country
f(x)=x² – 4x – 2 g(x)=x+7 Find: (f + g)(x)
simplify this expression 4^8 / 4^4 A. 2 B. 16 C. 64 D. 256
Select the correct answer What is an enemy combatant? A a person who has information on the enemy that he or she will reveal for combat pay B a person captured
Jan and Wayne went to the store to buy some groceries. Jan bought 2 cans of corn beef hash and 3 cans of creamed chipped beef for $4.95. Wayne bought 3 cans of
Complete the following sentence that describe the alimentary canal and its walls: The ____________ contains the surface epithelium that allows for absorption o