hkssws8h4r hkssws8h4r
  • 02-03-2021
  • Mathematics
contestada

A kilogram of cheese costs 13.50. Megan buys a piece for 2.49. What is the mass of the cheese

Respuesta :

katerinemna18 katerinemna18
  • 02-03-2021

Answer:

184.44 g

Step-by-step explanation:

1kg=13.50

x= 2.49

You have to do a rule of three, so x=184.44

Answer Link

Otras preguntas

Please answer this asap
Read each fragment complete the fragment and turn it into a complete sentence. 1. a long and windy road 2. attacked the castle walls 3. My two best friends. Can
Plssss helppppp I really pls
Srta . Robles sees herself as being shy and romantic
The art teacher bought 1,500 beads for a new art project. 25% of the beads are red, 35% of the beads are green, the rest of the beads are blue. How many beads a
Which equation can be used to find the number that can be added to 410 to get 946? A 2 – 410 = 946 B 2 +410 = 946 С 410 – = 946 D 410 + 946 = 2
help is neededdddddd
80 POINTS PLEASE ANSWER!!!!
I need an answer for question B please.
Which of the following equations have no solutions?Choose all answers that apply:Choose all answers that apply:(Choice A)A29x+29=29x-1129x+29=29x−1129, x, plus,