charwil1409 charwil1409
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A package of 8 count batteries costs $6.16. A package of 20-count AA BATTERIES COSTS $15.20.

Respuesta :

diamondtate01
diamondtate01 diamondtate01
  • 03-03-2021
The unit price of the 20 pack is $0.79 and the unit price for the 8 pack is $0.80.

Simply Take the price of the pack of batteries divided by the number within the pack.
$6.40 / 8 == $0.80
$15.80 / 20 == $0.79
Answer Link

Otras preguntas

Which sentence uses whether correctly
Write the ratio as a fraction in lowest terms 1 1/2 to 3 1/3
how did the treaty of versailles cripple germany after World War One ?
What was the Great Awakening? A. A religious movement B. A social movement against slavery C. A political rebellion D. A scientific movement
The data set represents the ages of players in a chess club. 27, 34, 38, 16, 22, 45, 54, 60. What is the mean absolute deviation of the data set?
monocracy is related to ruling
in what ways did the French Revolution produce Freedom? what were the limits of this freedom?
what is the measure of angle x? 37° 82° x°
Which of the following are the ingredients that go into the plant and are needed for photosynthesis? Select all that apply. 1.) soil 2.) seeds 3.) carbon dioxi
A college student takes out a $7500 loan from a bank. What will the balance of the loan be after one year(assuming the student has not made any payments yet) a.