tyussmith
tyussmith tyussmith
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

14 oz of Doritos for $2.50 or 22 oz of Doritos for $3.99?

Respuesta :

wesley21caldwell
wesley21caldwell wesley21caldwell
  • 03-03-2021
22oz is dortios for $3.99 because go big or go home lol
Answer Link
hiphooray hiphooray
  • 03-03-2021

Answer:

14 oz of Doritos for $2.50

Step-by-step explanation:

Divide the oz by the price to get how much one ounce is per bag.

2.5/14 = .179

- this means that each ounce in this bag costs $0.179

3.00/22 = .181

- this means that each ounce in this bag costs $0.181

although there is not a very big difference, the 14 oz of Doritos of $2.50 is a better value.

Answer Link

Otras preguntas

3h-j when h=8 and j =11
what is 2xy(3x^2 +4xy-5xy^2)
How does math connect to science and engineering?
What postponed the suffrage movement in the beginning of the 20th century? A. House of Commons B. Equal Franchise Act C. Parliament D. WWI
2. The Attributes of the Atmosphere For each layer of the atmosphere, provide the following information: name, temperature, air pressure, composition, altitude
Which of the following accurately pairs the phase of the cell cycle with its primary purpose?
How much money would you have in 15 days if you get a penny doubled each day?
A deer with a mass of 146kg is running head on toward you with a speed of 17 m/s. You are going north. Find the momentum of the deer .
Which of the mechanisms below increases the amount of genetic variations in a population?
Will use us 3/4 cup of olive oil to make three batches of salad dressing how much oil does will use for one batch of salad dressing