serenaashrifeh1
serenaashrifeh1 serenaashrifeh1
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

target sells pencils at 5 for $1.25.
how many pencils could you but for $22?

Respuesta :

mialilyann mialilyann
  • 03-03-2021
22 divided by 1.25 = 17.5
so 17
Answer Link
holosf
holosf holosf
  • 03-03-2021

Answer:

i think .... 88 pencils

Step-by-step explanation:

$1.25 = 5 pencils

1 pencil = $1.25/5 = $0.25/pencil

pencils you could buy for $22 :

$22/$0.25 = 88 pencils

hope it helps <3

Answer Link

Otras preguntas

having troubles with inequalities.. 3.8x + 14.5 < 32
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
what is the sum of 7/10 and 6/100
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
Explain what is the same about two fractions that are like fractions
which trinomial is equivalent to (3x-1)(x+4)
Explain what is the same about two fractions that are like fractions