jgunt2612 jgunt2612
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

Jill and Erica make 4 gallons of lemonade for their lemonade stand. If they charge $2.00 per quart, how much money will they make if they sell it all?

Respuesta :

JimenaFlores448 JimenaFlores448
  • 03-03-2021

Answer:

They will have 32 dollars

Step-by-step explanation:

4 Gallons are 16qt

Sooo....

Multiply 16*2.00=32.00

Answer Link

Otras preguntas

What are not healthy ways of managing stress?
10. What is the best eating position to place an individual in to decrease their chances of choking while eating?
What is the value of |-12| ?
What is a major function of growth hormone?
Which table best shows some functions of the circulatory, respiratory, digestive, and endocrine systems?
What is 2x+x+7x+4y-2y
what is 84.637 minus 28.56
Answer please quick
Your computer has been attacked and overtaken by a hacker. The hacker has control over your computer and can now use it to launch attacks on other computers and
A 58-year-old investor owns a single premium deferred variable annuity with a current value of $500,000. The original investment was $150,000 and the contract h