mariaasla
mariaasla mariaasla
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

the cost of 25 apples is rupees 200 . the cost of 29 oranges is half the price of 25 apples. Find the cost of oranges.

Respuesta :

JustJordan00
JustJordan00 JustJordan00
  • 04-03-2021
Half the price of 25 apples is 100
100/29=3.45 rupees per orange
Answer Link
aaliyah106 aaliyah106
  • 04-03-2021
25 Apples cost 200 rupees and 29 oranges cost half of what the apples cost witch means the oranges cost 100 rupees.I
Answer Link

Otras preguntas

What is 7/6 in simplest. Form
what is 24 tens equal to
My teacher asked me to rename numbers how do you do that for example how do you rename 2,300 tens or how to rename 89thousands
Write a pair of numbers such that the value of the 7 in the first number is 1000 times the value of the 7 in the second number, and the value of the 3 in the fi
what is the names for plants that survive a major disturbance?
Lee has a jar of 100 pennies. She adds groups of 10 pennies to the jar . She adds 5 groups. What numbers does she say?
Write one sentence to describe Geography.
a farm had 35 cows if the ratio of cows to horses was 7:3 what is the combined amount of cows and horses?
what number is 100,000,000 more than 5,438,724,022?
Help me solve this:5 hundreds x 10 = ________ hundreds= ______