camillev camillev
  • 04-03-2021
  • Mathematics
contestada

8. Jill bought a soda for $3 and eight candy bars. She spent a total of $43.

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-03-2021

Answer:$5.00

Step-by-step explanation:

Let c = the cost of each candy bar

3 + 8c = 43

8c = 40

c = $5.00

Answer Link
zendyhernandez16
zendyhernandez16 zendyhernandez16
  • 04-03-2021

Answer:

each candy bar costs 5 dollars

Step-by-step explanation:

43-3=50 and 40÷8=5

Answer Link

Otras preguntas

An astronomer would most likely study which of the following? A. ice B. rocks C. water D. space
Choose the correct sentence. a. Mario gotten many gifts for his birthday. b. Mario are getting many gifts for his birthday. c. Mario got many gifts for his birt
howcto write 9,000,009 in word form
Why do you think Columbus saw only the coastal area of Mesoamerica? Please help. Thanks.
Which words are used as nouns in this sentence? Choose all answers that are correct. Lobsters can pinch the skin with their claws. a. pinch b. their c. skin d
Montesquieu’s view of the separation of powers was later expressed in the United States Government through which document?
Why do you think Columbus saw only the coastal area of Mesoamerica? Please help. Thanks.
Wind direction is determined by the Earth’s rotation. true or false?
report writing about garbage disposal
If a TV 'springs to life', what would that TV have done? A. Suddenly begins working B. Suddenly stops working C. The TV is being sold D. The TV has been auction