vevelinteixeira
vevelinteixeira vevelinteixeira
  • 01-04-2021
  • Mathematics
contestada

addie spent 4.32 on 6 cherry-flavored popsicles. find the unit rate

Respuesta :

vickyz65001248 vickyz65001248
  • 01-04-2021

Answer:

$0.72

Step-by-step explanation:

4.32 dollars per 6 popsicles.

4.32 / 6 = 0.72 per popsicle.

Answer Link

Otras preguntas

Several species have declined in the Chesapeake Bay because of _____.
solve the system x+3y=62x+4y=12
what are the height and the diameter of the cylinder, to the nearest hundredth of a foot?
For this problem identify P, FV, I, r, n, and t.
convert decimal to fraction and simplify if possible 0.05=
What is the range of the exponential function represented by this graph
What is the linear equation ( slope intercept equation ) for the line that passes through points (0,4) and (2,8) ?
A green ball (ball 1) of mass M collides with an orange ball (ball 2) of mass 1.26. the initial speed of the green ball is 5.4 m/s the final speed of the green
Find the degree of the monomial. 6x^8y^5
Rewrite to give an equation without logarithm. Do not solve for X. Solve the equation select the correct choice below and if necessary fill in the answer back t